Yeni Medya Nedir?

26 Eylül, 2018

Yeni medya nedir ?

Yeni medya, internet ve mobil ağlar yardımıyla oluşturulan veya kullanılan yeni nesil medya düzenidir. Geleneksel medyanın aksine yeni medyanın yayın organları tümüyle dijital aygıtlar ve ortamlardan oluşmaktadır . Yeni medya, basılı yayın kaynaklarından teknolojiyle ve dijitallikle pekiştirilmemesi durumunda tümüyle uzak bir medya düzenine sahiptir. Dijital aygıtlar üzerinden sunum yapılan tüm kaynakları yeni medyanın alanın içerisinde tutabiliriz.

Yeni medyanın iş hayatında yeri

Gün geçtikçe gelişen ve sürekli kendisini yenileyen günümüz dünyasında bu gelişmeye sebep olan en büyük unsur teknolojidir. Teknolojinin günlük hayatımıza bu kadar girmesi gelişimin yolunu açmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile bireyler ve kurumlar arası iletişim kurma çeşitliliği de artmıştır.

Artık kişiler bireysel duygu ve düşüncelerini facebook, twitter, ınstagram, linkdln vb. gibi sosyal medya hesapları üzerinden yayabildiği gibi kurumlarda aynı şekilde vizyon ve misyonlarını bu organlardan yayarak daha çok kişiye ulaşıp bu sayede daha çok kazanç elde edebilmektedir. Sosyal medyanın bu kadar çok kullanıcısının olduğu böyle bir dönemde eğer şirketler daha çok kişiye ulaşıp daha çok kazanmak istiyorsa etkin bir sosyal medya kullanıcısı olmak zorundadır. Gelişmiş bir sosyal medya hesabı sayesinde şirketler kendilerini binlerce hatta milyonlarca insana bir tık ile anlatabiliyor. Sosyal medya şirketler için az maliyet ile çok insana ulaşmanın en iyi yoludur.